Atletic Drăgăşani, mai aproape de îndeplinirea obiectivului

144 0

Atletic Drăgăşani luptă pentru a continua în Liga a IV-a. Deocamdată, pare în siguranță, dar antrenorul Marius Munteanu nu se entuziasmează, considerând că de la extaz la agonie e cale scurtă. Sâmbătă, drăgăşănenii au mai făcut un pas către îndeplinirea obiectivului. Atletic a câştigat cu scorul de 2-0 confruntarea cu Lotru Brezoi. Oaspeții păreau favoriți. Au arătat acest lucru și în prima repriză, însă fără să conteze pe tabelǎ. Gazdele au fost pragmatice. Spre finalul primei părți, în minutul 40, Sfirloagă, cu un şut plasat, din stânga, a trimis mingea la vinclu, iar Atletic a intrat la pauză în avantaj: 1-0. A fost și o situație la care oaspeții au cerut cartonas roșu pentru un apărător al gazdelor, după un contraatac al lui Sebi Botă.

În partea secundă, drăgăşănenii au încercat să profite de avantajul minim de pe tabelă, să închidă jocul și să speculeze, eventual, pe contraatac. Lotru a avut posesia, dar apărarea de la Atletic și portarul Nae Sabău nu au cedat. În minutul 63, o minge respinsă greşit de apărarea trupei vizitatoare, în apropiere de linia de margine, la centrul terenului, s-a transformat în contraatac și apoi penalty pentru gazde. Alex Stoian a valorificat lovitura de pedeapsă și a dublat diferența: 2-0. Sebi Botă (17 ani), unul dintre cei mai promiţători tineri fotbalişti din judeţ, cu un fuleu impresionant și fizic de invidiat pentru vârsta sa, a fost anihilat bine de jucătorii gazdelor și nu a putut face diferența pentru Brezoi precum în alte jocuri. Oaspeții au avut și 10 minute de superioritate numerică. Robert Oiță a primit al doilea galben şi implicit pe cel roşu. Brezoienii nu au putut profita pe final de omul în plus.

sursa: arenavalceana.ro