Primăria Râmnicu Vâlcea și Asociația ENVIRON organizează în data de 26 iunie 2026 o nouă campanie de colectare deșeuri electrice și electronice

20 0

COMUNICAT DE PRESĂ

 

Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea împreună cu Asociația ENVIRON și DAB Recycling SRL organizează în data de 25 iunie 2026 o nouă ediție a campaniei ”România reciclează”. Astfel, între orele 10.00-12.00 deșeurile electrice și electronice vor putea fi lăsate de cetățeni la punctul fix de colectare de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu nr. 26 (fostul Liceu Tehnologic Oltchim), urmând ca în intervalul 12.00-15.00 reprezentanții Asociației ENVIRON să efectueze colectarea de la domiciliul locuitorilor. Aceasta se va realiza exclusiv în urma unei solicitări transmise în prealabil la numărul de telefon 031.827.0000 sau pe email la adresa logistica@environ.ro. Conform art. 6.3 din Regulamentul campaniei, orice persoană care va preda reprezentanților ENVIRON deșeuri de echipamente electrice și electronice în data de 25 iunie 2026 va fi recompensată cu premii între 10 lei și 25 lei/deșeu, după cum urmează:

mașini de spălat rufe automate, uscătoare de rufe automate  25 lei  
aparate de aer condiționat – complet (unitate internă + unitate externă)  25 lei  
centrale termice  25 lei  
aragaze  25 lei 
aparate frigorifice mari (combine frigorifice, vitrine frigorifice), congelatoare, frigidere cu inălțimea mai mare de 110 cm 20 lei  
calculatoare (monitor + unitate centrală + periferice), laptopuri   20 lei  
televizoare  15 lei  
mașini de spălat vase  15 lei  
cuptor cu microunde  10 lei  
imprimante   10 lei  
becuri, neoane, lămpi  1leu/bucata
Predarea a minimum 10 kg DEEE (cumulat). Exemplu:ventilatoare, mașini/fiare de călcat,aparate prăjit pâine, mașini de măcinat, filtre de cafea, aparate de tuns, uscătoare de păr, ceasuri, cântare, accesorii IT (boxe, mouse, tastatură, căști, incărcătoare), telefoane mobile, telefoane, roboți telefonici, camere video  10 lei  

Pentru mai multe informații puteți accesa site-ul www.romania-recicleaza.ro

Campania „România Reciclează” este un program derulat la nivel național de Asociația ENVIRON și implementat la nivel local de Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea, care își propune să crească gradul de informare și conștientizare al populației cu privire la necesitatea colectării selective a deșeurilor de echipamente electrice și electronice, pentru un mediu sănătos.

 

BIROUL DE PRESĂ

Articole asemănătoare

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *