Festivalului tinerilor interpreti de muzică populară „Tinerețe, mândră floare!”

59 0

În ziua de 6 Iunie a avut loc, la Pietrari, cea de a IV-a editie a Festivalului tinerilor interpreți de muzică populară „Tinerețe, mândră floare!” organizat de Consiliul Județean-Centrul pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Vâlcea împreună cu Primăria comunei Pietrari, Căminul Cultural Pietrari și Biblioteca din localitate.

Concursul, structurat pe două secțiuni (interpretare vocală și instrumentală) și două categorii de vârstă (10-14 ani și 15-18 ani) a beneficiat de o participare numeroasă – 25 de concurenți sosiți din: Pesceana (Scoala Gimnazială), Vaideeni (Școala de Arte din localitate), Horezu (Clubul Copiilor) și Râmnicu Vâlcea (Școala Populară de Arte și Liceul de Arte „Victor Giuleanu”).

Evaluarea tinerilor soliști a avut la bază trei criterii principale: virtuozitatea interpretării – vocală sau instrumentală, după caz; costumul tradițional purtat în concurs și prezența scenică, juriul Festivalului fiind fost format din: reprezentantul CJCPCT Vâlcea – Amalia Boari (sef serviciu „cercetare-valorificare” în cadrul Centrului) și coordonatorii/instructorii reprezentativelor participante: Mioara Raica, solist al Orchestrei „Rapsodia vâlceană” și profesor în cadrul Scolii Populare de Arte Rm.Vâcea; prof. Cosmin Bădiță și prof. Maria Văduva (Clubul Copiilor Horezu), Roxana Bulborea (Scoala de Arte Vaideeni), prof.Cecilia Trașcă (director al Școlii Gimnaziale Pesceana).

Mulțumim, de asemenea, gazdelor festivalului, parteneri constanti ai Centrului, care s-au îngrijit de buna desfășurare a evenimentului – dl.primar Nicolae Moraru și dl. Constantin Diaconu, director al Căminului Cultural Pietrari.

Iată care este palmaresul celei de a IV-a ediții a Festivalului „Tinerețe, mândră floare!”:

  • Interpretare vocală (categoria 15-18 ani):

Premiul I – LASCU MARIA ROBERTA (Sc.Pop. de Arte Rm.Vâlcea)

Premiul al II-lea (ex aequo): PETRUȚA LĂUTARU (Șc. de Arte Vaideeni) și CIOBANU DENISA MARIA (Lic.de Arte „Victor Giuleanu” Rm. Vâlcea)

Premiul al III-lea: MONEA MARIA ANDREEA (Clubul Copiilor Horezu)

  • Interpretare vocală (categoria 10-14 ani):

Premiul I (ex aequo): POPA ANDREEA NICOLETA (Scoala de Arte Rm.Vâlcea) și AIDA TERTECI (Școala de Arte Vaideeni)

Premiul al II-lea (ex aequo): ȚIȚIRIGĂ VÂRJE ROXANA ELENA (Scoala de Arte Rm.Vâlcea) și ȘTEFAN MIHAELA DARIA (Scoala de Arte Rm.Vâlcea)

Premiul al III-lea (ex aequo): ILIE SIMINA ȘTEFANIA (Clubul Copiilor Horezu) și VEȚELEANU GRIGORIA-CĂTĂLINA (Clubul Copiilor Horezu)

Mențiuni: KIRA MIHAI (Clubul Copiilor Horezu), ANGELESCU ANDREEA (Clubul Copiilor Horezu), GRUPUL „PESCENIȚA” (Scoala Gimnaziala Pesceana), COMĂNESCU CARLA ELENA (Clubul Copiilor Horezu)

  • Interpretare instrumentală:

Premiul I (ex aequo): POPA OANA MARIA – nai (Liceul de Arte „Victor Giuleanu” Rm.Vâlcea) și ȘTEFAN OLARU – saxofon (Școala de Arte Vaideeni;premiu acordat de CJCPCT Vâlcea)

Premiul al II-lea (ex aequo):DORIN DOBRE – fluier/saxofon (Scoala de Arte Vaideeni) și KIRA MIHAI – fluier (Clubul Copiilor Horezu)

Premiul al III-lea: CĂLIN COTORCEA (Scoala de Arte Vaideeni)

Mentiune: Grupul de naiști al Clubului Copiilor Horezu.

Felicitări tuturor câștigătorilor și îi așteptăm și la viitoarele evenimente de profil organizate de Centrul Creației Vâlcea!

 

(Sursa: Centrul Creației Vâlcea)

Corina Enache

Articole asemănătoare

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *