Krim Ljubliana – SCM Râmnicu Vâlcea 28 – 28 – Aproape de sferturile Ligii Campionilor

862 0

Cu 6 secunde înainte de finalul meciului de la Ljubliana , handbalistele vâlcene erau déjà calificate în sferturile de finală ale Champions League. Gazdele au transformat însă o lovitură de la 7 metri, iar partida s-a încheiat la egalitate , 28-28.

A fost un meci aparte, condiționat de mari probleme de sănătate în rândul valcencelor, astfel că antrenorul Florentin Pera a avut mari dificultăți în a alcătui un prim 7 competitiv. Cu febra de 39 ,  Irina Glybko  a trebuit să spună pas lotului, așa că a rămas în tribune.  Nu a fost singurul necaz. Kristina Liscevic,  Jelena Trifunovici, Grette Norgaard, Cristina Florica, Samara da Silva au avut și ele temperatura peste 39  înaintea meciului. Cu voință și determinare, acestea au jucat la Ljubliana și au dat o mâna de ajutor solidă pentru un rezultat care apropie SCM Râmnicu Vâlcea de sferturile de finală ale Champions League. Să spunem și că Mireya Gonzales a marcat 7 goluri, urmată îndeaproape de pivotul Asma Elghaoui, cu 6 reușite. De asemenea, portăriță Iulia Dumanska a avut câteva parade excelente , arătând că se află pe un trend pozitiv din punct de vedere al formei sportive.

Una peste altă, marele câștig al egalului de la Ljubliana este că valcencele sunt și mai  aproape de sferturile de finală ale Ligii Campionilor.  Clasamentul arată așa acum , cu două etape înainte de terminarea meciurilor din grupele principale .

Pe 29 februarie se va juca SCM Râmnicu Vâlcea- Savehof. În cazul unei victorii, handbalistele noastre vor fi calificate în sferturile Ligii !