Primarul Mircia Gutău a semnat achiziţia a patru autovehicule electrice pentru Poliţia Locală • o treime din valoarea contractului este suportată de Fondul de Mediu

1900 0

În urma participării Primăriei Municipiului Râmnicu Vâlcea la ”Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional 2022” şi a conformării la toate criteriile specifice, primarul Mircia Gutău a semnat luni, 5 septembrie, contractul de achiziţie a patru autovehicule electrice ce vor intra în dotarea Poliţiei Locale din cadrul administraţiei municipale. Valoarea contractului este de 609.994 lei (inclusiv TVA), din care 210.000 lei sunt asiguraţi de Administraţia Fondului pentru Mediu sub formă de ecotichete ”Rabla Plus”. Autovehiculele sunt motorizate exclusiv electric, au o autonomie de 300 km şi sunt echipate cu rampă luminoasă şi instalaţie acustică şi inscripţionate în conformitate cu prevederile Legii nr. 155/2010. Furnizorul celor patru autovehicule este Nurvil S.R.L., firmă desemnată în urma unei proceduri publice de selecţie căreia, cu această ocazie, primarul Gutău i-a adresat mulţumiri pentru profesionalismul şi seriozitatea cu care a abordat această procedură.

Biroul de presă

Articole asemănătoare

Comunicat de presă: „Felicit cu toată căldura Consiliul Județean Vâlcea și pe președintele Constantin Rădulescu pentru obținerea finanțării necesare modernizării facilităților de producere a energiei termice pentru locuitorii Municipiului Râmnicu Vâlcea!”

Postat de - 7 august, 2023 0
Excelenta veste a aprobării prin Ordin semnat de Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației pentru proiectul de modernizare, reabilitare, retehnologizare…

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *