Un proiect internațional, „From do nothing, to do something for climate”, dedicat schimbărilor climatice și educației ecologice s-a desfășurat cu succes la Pervolia, Cipru, între 30 mai și 6 iunie 2025. Activitatea a reunit tineri din România, Grecia, Cipru, Lituania și Cehia, fiind parte a unei inițiative sprijinite de programul european Erasmus+ Youth Exchange, No 2024-1-CY01-KA152-YOU-000234336 coordonate de Harmonia Youth Network din Cipru. România a fost reprezentată de 10 elev și domnul profesor Jany Lalui de la Colegiul Național Mircea cel Bătrân din Județul Vâlcea.
Scopul principal al proiectului a fost implicarea tinerilor în acțiuni concrete pentru protejarea mediului și promovarea unui stil de viață sustenabil. Participanții au avut ocazia să ia parte la ateliere practice, discuții și activități în aer liber care le-au oferit noi perspective despre provocările climatice actuale și soluțiile posibile. Au muncit împreună, au curățat, au vopsit și au lăsat în urma lor ceva. Un parc! ERASMUS PARC!
Tinerii au fost încurajați să adopte inițiative personale și comunitare pentru un viitor mai verde, explorând subiecte precum reducerea deșeurilor, reciclarea, agricultura ecologică și eficiența energetică. Vizitele în centre specializate și interacțiunile interculturale au întărit mesajul că schimbarea începe de la fiecare dintre noi.
Evenimentul s-a încheiat cu acest tip de experiențe, ce vor continua să inspire și alte comunități din Europa în lupta împotriva crizei climatice.