Victorie magică în Danemarca!

538 0

SCM Rm. Vâlcea a reușit azi o victorie superbă în deplasare, cu Odense, scor 26-25 (13-10), contând pentru etapa 13 a Grupei B din Delo Champions League.

Echipa vâlceană a avut un start foarte bun de meci în Danemarca, conducând cu 5 – 2 în minutul 10 și 6 – 3 în minutul 12. Cu Hosu în formă bună și cu o defensivă ermetică, SCM s-a desprins la 10 – 4 în minutul 18. Danezele au avut un reviriment pe finalul reprizei și s-au apropiat la 10-12 în minutul 28. La pauză, SCM a intrat în avantaj, scor 13 – 10.

După pauză, Vâlcea și-a menținut avansul de trei goluri până în minutul 40. În minutul 42,  Odense s-a apropiat la 15-16 și Florin Pera a cerut time-out. Cu Holjund în mare formă pe atac, danezele preiau conducerea în minutul 45 (19-18) și chiar se desprind la 20-18. Vâlcea nu cedează însă și are însă un final de meci magic. Egalează, 20-20 în minutul 49, apoi cele două echipe merg cap la cap în ultimele 10 minute. Cu 30 de secunde înaintea finalului, antrenorul Pera cere time-out, apoi Kiki Liscevic marchează golul victoriei. Deși a avut ultimul atac, Odense nu a mai reușit să egaleze și astfel SCM se impune în Danemarca, scor 26 – 25. Echipa vâlceană obține două puncte foarte importante, după cel mai bun joc din acest sezon.

Echipa vâlceană urcă pe locul 6 în Grupa B a Delo Champions League, având 6 puncte din 10 partide. Felicitări întregii echipe!

SCM: Hosu, Ciucă – Minevskaja 6, Gonzalez 4, Liscevic 4, Nikolic 3,  Aardahl 2, Elghaoui 2, Florica 2, Lopez 2,Trifunovic 1, Bucur, Dăscălete, Lupei.