Deputatul George Șișcu: 50 milioane de euro vor fi investiți pentru siguranța rutieră pe drumurile publice din România

1055 0

George Șișcu, deputat liberal, a anunțat, la finalul ședinței Comisiei de transporturi, faptul că vor fi investiți de către Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, prin CNAIR, 50 de milioane de euro pentru siguranța rutieră pe drumurile publice din România.

„Banii provin dintr-un contract de finanțare cu Banca Europeană de Investiții (BEI) și vizează investiţii în 6 locaţii potrivite pentru pasaje supra/subterane, 40 de locaţii în care se recomandă construirea de sensuri giratorii, având o valoare totală, precum şi 43 de locaţii în care se recomandă măsuri de canalizare/semnalizare.

Am avizat pozitiv în Comisia de Transporturi și Infrastructură a Camerei Deputaților Legea pentru aprobarea Contractului de finanțare dintre România și BEI, document fără de care investițiile nu pot fi realizate”, transmite George Șișcu.

„Statul român face, așadar, eforturi, dincolo de fondurile din PNRR, cele din programele operaționale cu fonduri nerambursabile europene și cele bugetare, de a obține finanțare pentru o multitudine de obiective de investiții”, adaugă deputatul liberal.

Sursa: George Șișcu

Articole asemănătoare

Gheorghe Gîngu: “𝐃𝐮𝐩𝐚̆ 𝐦𝐮𝐥𝐭𝐞 𝐩𝐢𝐞𝐝𝐢𝐜𝐢 𝐬̦𝐢 𝐞𝐟𝐨𝐫𝐭𝐮𝐫𝐢 𝐬𝐮𝐬𝐭̦𝐢𝐧𝐮𝐭𝐞, 𝐚𝐬𝐭𝐚̆𝐳𝐢 𝐚𝐦 𝐫𝐞𝐮𝐬̦𝐢𝐭 𝐬𝐚̆ 𝐝𝐚̆𝐦 𝐬𝐭𝐚𝐫𝐭𝐮𝐥 𝐥𝐮𝐜𝐫𝐚̆𝐫𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐝𝐞 𝐞𝐱𝐭𝐢𝐧𝐝𝐞𝐫𝐞 𝐚 𝐫𝐞𝐭̦𝐞𝐥𝐞𝐢 𝐝𝐞 𝐠𝐚𝐳 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐬𝐚𝐭𝐮𝐥 𝐁𝐨𝐠𝐝𝐚̆𝐧𝐞𝐬̦𝐭𝐢, 𝐜𝐨𝐦𝐮𝐧𝐚 𝐁𝐮𝐣𝐨𝐫𝐞𝐧𝐢.

Postat de - 17 noiembrie, 2023 0
Domnul Gheorghe Gîngu – primarul comunei #Bujoreni: “𝐃𝐮𝐩𝐚̆ 𝐦𝐮𝐥𝐭𝐞 𝐩𝐢𝐞𝐝𝐢𝐜𝐢 𝐬̦𝐢 𝐞𝐟𝐨𝐫𝐭𝐮𝐫𝐢 𝐬𝐮𝐬𝐭̦𝐢𝐧𝐮𝐭𝐞, 𝐚𝐬𝐭𝐚̆𝐳𝐢 𝐚𝐦 𝐫𝐞𝐮𝐬̦𝐢𝐭 𝐬𝐚̆ 𝐝𝐚̆𝐦 𝐬𝐭𝐚𝐫𝐭𝐮𝐥 𝐥𝐮𝐜𝐫𝐚̆𝐫𝐢𝐥𝐨𝐫…

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *